Co się opłaca uprawiać i hodować?

Ciekawostki z życia rolnika wsi zwierząt gospodarskich
Ciekawostki z życia rolnika, wsi, zwierząt gospodarskich
2 marca 2020
Ile zarobi się na hodowli trzody chlewnej
Ile zarobi się na hodowli trzody chlewnej?
22 marca 2020

Co się opłaca uprawiać i hodować?

Co się opłaca uprawiać i hodować

Rolnictwo i hodowla to podstawa funkcjonowania wsi. Dzisiaj produkcja rolna oraz chów różnią się jednak od tego, który prowadzony był w przeszłości. To w dużej mierze kwestia zmian w opłacalności, ale również upodobań konsumenckich. Co dzisiaj opłaca się uprawiać i hodować na wsi?

Co wytwarza się na wsi?

Wieś od wieków zajmuje się dostawą płodów rolnych oraz zwierząt hodowlanych, które wykorzystywane są do produkcji mięs oraz innego rodzaju artykułów.

Dzisiaj struktura rolna w Polsce znacznie różni się od tej przed laty. Widać to bardzo dobrze na przykładzie porównania z okresem PRL-u, gdy polskie rolnictwo było na niższym poziomie niż obecnie.

Co zatem może dostarczać polska wieś? Jakie produkty cieszą się obecnie największą popularnością wśród konsumentów? Co najbardziej opłaca się wytwarzać? To pytania, na które każdy rolnik powinien znać odpowiedź.

Produkcja na wsi może być podzielona na cztery główne kategorie:

  • zboża
  • mięsa
  • owoce
  • warzywa

Jak zmieniała się struktura produkcji rolnej oraz chów w powyższych kategoriach? Zapraszamy do sprawdzenia!

Zboża – podstawa funkcjonowania rolnictwa

Pod względem wielkości zasiewów, zboża są najbardziej popularne w Polsce, a także w innych krajach świata. Szacuje się, że obecnie zajmują one nawet około 3/4 przestrzeni przeznaczonej pod uprawy.

Warto przy tym zaznaczyć, że zboża uprawiane są nie tylko w celach konsumpcyjnych, na przykład do produkcji mąk, chleba, makronów. Również bardzo duży udział posiadają zboża przeznaczone na pasze, czyli do skarmiania zwierząt.

Ceny zbóż, a tym samym opłacalność ich uprawy zależne są od wielu czynników. Bardzo duże znaczenie posiadają tutaj międzynarodowe rynki rolne, lecz również aktualne warunki pogodowe, które mogą zmieniać ilość plonów. Również ceny kształtowane są przez inne czynniki, na przykład kursy walut.

Przykładowe ceny za zboża w kwietniu 2020 roku według danych na portalu Farmer.pl:

  • rzepak – 1533,89 zł netto/tonę
  • pszenica konsumpcyjna – 735,63 zł netto/tonę
  • pszenica paszowa – 692,31 zł netto/tonę
  • pszenżyto – 591,20 zł netto/tonę
  • żyto konsumpcyjne – 522,49 zł netto/tonę
  • żyto paszowe – 521,67 zł netto/tonę
  • jęczmień konsumpcyjny – 605,56 zł netto/tonę
  • jęczmień paszowy – 613,33 zł netto/tonę
  • owies – 533,33 zł netto/tonę

Ceny zbóż nieustannie się zmieniają, co przekłada się również na opłacalność produkcji rolnej tego typu. Dzisiaj rolnicy najczęściej wysiewają pszenicę, która jest najbardziej uniwersalnym zbożem.

Mięsa – tańsze i łatwiej dostępne niż kiedyś

Zmiany dotykają także chowu zwierząt. Po latach PRL-u, gdy codziennością był brak dostępu do mięs, teraz w sklepach w Polsce można kupić je w dowolnej ilości. To również zasługa krajowych hodowców, którzy są jednymi z największych producentów w Unii Europejskiej.

W Polsce opłaca się przede wszystkim produkcja drobiu. Duże zapotrzebowanie na drób w naszym kraju i za granicą spowodowało powstawanie wielu nowych, wielkopowierzchniowych hodowli kur oraz indyków. Widać także rosnące zainteresowanie kaczkami oraz gęsiami, jednak nadal ich mięso nie cieszy się aż tak dużym powodzeniem.

Również warto wskazać na wieprzowinę. W Polsce znajduje się wiele chlewni dostarczających trzodę chlewną. Najwięcej z nich zlokalizowanych jest w Wielkopolsce oraz w ościennych województwach. Spożywamy znacznie więcej wieprzowiny niż przed laty. Kiedyś była luksusowym towarem, teraz można kupować ją w przystępnych cenach.

Zwiększona produkcja oraz spożycie mięs wynikają również ze zmian w hodowli tych zwierząt. Aktualnie stosuje się intensywne metody hodowlane, które bazują na odpowiednich paszach o właściwym profilu składników odżywczych. Za ich pomocą zwierzęta mogą znacznie szybciej przybierać na wadze oraz trafiać na ubój.

Owoce – nie tylko jabłka

Polska jest jednym ze światowych liderów w produkcji jabłek. Dostarczamy je do wielu krajów europejskich. Każdego roku Polska wytwarza około 2 441 393 ton jabłek, co plasuje nas na czwartym miejscu za Chinami, Stanami Zjednoczonymi oraz Turcją.

Bardzo dobre warunki pogodowe sprawiły, że polskie jabłka są uznawane za jedne z najlepszych owoców.

W naszym kraju uprawia się jednak nie tylko jabłka. Rolnicy zbierają również inne owoce. Na uwagę zasługuje tutaj borówka amerykańska, która kiedyś nie była w ogóle u nas dostępna. Zastąpiła ona popularne niegdyś plantacje porzeczek.

Warzywa – susza podbija ceny

W Polsce wytwarza się także duże ilości warzyw. Szacuje się, że nasz kraj produkuje około 4,5,4-8 milionów ton warzyw na rok. Jednak ze względu na ostatnią susze produkcja ta jest mniejsza niż przed laty, co również wpływa na rosnące ceny warzyw.

Jednym z przykładów jest rosnąca cena korzenia pietruszki. W lecie 2019 roku potrafiła ona wynosić nawet około 20-30 złotych za jeden kilogram, podczas gdy standardowa cena wynosiła kilka złotych.

W Polsce uprawia się między innymi kapustę, marchew, cebulę, kalafiory, buraki ćwikłowe, ogórki gruntowe, pomidory gruntowe, brokuły, paprykę, patisony, kabaczki czy cukinie. Te polskie warzywa coraz częściej przeznaczane są także na eksport do naszych europejskich sąsiadów.