Olej lniany – dodatek do karmy dla drobiu

Oleje paszowe co to jest i jak się podaje
Oleje paszowe – co to?
2 grudnia 2019
Zboża uprawiane w Polsce
Zboża uprawiane w Polsce
22 grudnia 2019

Olej lniany – dodatek do karmy dla drobiu

Olej lniany najlepszy do karmy dla drobiu

Olej lniany jest jednym z najpopularniejszych typów olejów o bardzo szerokim zastosowaniu. Tego typu olej wykorzystywany jest również jako dodatek paszowy przeznaczony dla wielu zwierząt hodowlanych, w tym dla drobiu. Jakie są główne właściwości oleju lnianego? Dlaczego warto go stosować? Zapraszamy do sprawdzenia!

Olej lniany – podstawowe informacje

Olej roślinny pozyskiwany z lnu jest stosowany powszechnie jako olej spożywczy, ale również używany jest on jako olej paszowy dla zwierząt, a także jako olej techniczny – przemysłowy.

Do produkcji oleju lnianego stosuje się nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum). Len jest rośliną jednoroczną, która osiąga do około 60 cm długości. Posiada charakterystyczne, niebieskawe kwiaty. Roślina ta uprawiana jest również na terenie Polski.

Olej z lnu towarzyszy człowiekowi już od wielu wieków. Znany był już w starożytnym Egipcie. Jest on używany również obecnie jako tłuszcz jadalny, a także jako surowiec przemysłowy.

Produkcja oleju lnianego

Do wytwarzania oleju lnianego wykorzystuje się metodę tłoczenia nasion lnu na zimno. Proces ten pozwala na zachowanie odpowiednich właściwości lnu, w tym na ochronę znajdujących się w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych – NNKT.

Warto wskazać, że olej lniany jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury. Nie jest on zatem przeznaczony do smażenia, pieczenia czy grillowania. Ma on również krótki okres przydatności do spożycia. Po otwarciu opakowania zaleca się zużyć olej lniany w przeciągu 3-4 tygodni.

Po wyprodukowaniu olej lniany powinien być przechowywany w ciemnym opakowaniu, które ma na celu ochronę przed promieniowaniem UV.

Co zawiera olej lniany?

W oleju lnianym znajduje się wiele wartościowych składników odżywczych, w tym głównie NNKT, czyli wspominane już nienasycone kwasy tłuszczowe typu omega. Ponadto, zawiera on również witaminy oraz minerały.

Skład oleju lnianego:

 • powyżej 50% kwasu linolenowego (omega-3)
 • 15% kwasu linolowego (omega-6)
 • 15% kwasu oleinowego (omega-9)
 • małe ilości nasyconych kwasów tłuszczowych

Dodatkowo, olej lniany posiada witaminy zaliczane do grupy B, witaminy A, C i E, posiada fosfor, magnez, cynk, wapń oraz miedź.

Ze względu na swój skład olej lniany stosowany jest powszechnie jako dodatek dietetyczny. Stał się on podstawą popularnej diety dr Budwig, od której nazwiska określany jest on jako olej budwigowy.

Olej lniany – wartościowy dla człowieka i zwierząt

Olej lniany jest polecany jako składnik diety każdego człowieka. Można pić go na surowo lub też dodawać do różnych potraw na zimno, na przykład do sałatek, surówek, twarogów, warzyw, a także innych produktów spożywczych.

Pozytywne właściwości oleju lnianego:

 • reguluje poziom cholesterolu
 • redukuje ryzyko miażdżycy i zawału serca
 • jest silnym antyoksydantem
 • zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów
 • wspomaga koncentrację i procesu uczenia się
 • poprawia pracę układu pokarmowego
 • dba o skórę – pomaga w leczeniu egzemy, łuszczycy, trądziku

Te wszystkie właściwości spowodowały, że na olej lniany decyduje się obecnie tak wiele osób, które pragną zadbać o swoją dietę.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że olej pozyskiwany z nasion lnu jest również popularnym dodatkiem w żywieniu zwierząt. Wzbogacona o niego pasza uzyskuje wartościowe tłuszcze, witaminy i minerały, które pomagają zwierzętom hodowlanym w prawidłowym rozwoju.

Olej lniany w chowie drobiu

Tłuszcze roślinne są popularnym dodatkiem paszowym w hodowli wielu gatunków zwierząt. Służą one do natłuszczania pasz, co pozwala na nadanie im odpowiedniego profilu składników odżywczych.

Do natłuszczania pasz stosowany jest również olej lniany, który działa na zwierzęta także tak dobrze, jak na człowieka. Ze względu na swoje właściwości jest on rekomendowany przede wszystkim w hodowli kur, w tym zarówno w mniejszych kurnikach, jak również w dużych zakładach zajmujących się produkcją mięsa oraz jaj.

W chowie kur bardzo ważne jest podawane im pożywienie. To właśnie ono wpływa na wzrost zwierząt oraz na ich zdrowie. Dzięki odpowiednio opracowanym programom żywieniowym ferma drobiu może przynosić jeszcze więcej zysków.

Olej lniany jest jednym z rekomendowanych olejów w hodowli drobiu. Dlaczego warto go wybrać?

Zalety stosowana oleju lnianego w chowie drobiu:

 • dba o właściwy bilans paszowy
 • podwyższa efektywność tuczu
 • zwiększa jakość mięsa
 • poprawia jakość jaj
 • redukuje koszty żywienia
 • zapobiega schorzeniom

Te wszystkie zalety powodują, że olej lniany jest obecnie powszechnie stosowany jako olej paszowy na wielu fermach drobiu.

Do chowu drobiu najczęściej stosowany jest olej lniany nierafinowany – tłoczony na zimno, ponieważ posiada on liczne pozytywne właściwości. Może być on również łączony z innymi rodzajami tłuszczów roślinnych dla uzyskania optymalnych proporcji w żywieniu drobiu.

Podsumowując, olej lniany, czyli olej pozyskiwany z nasion lnu zwyczajnego jest bardzo popularnym olejem o licznych właściwościach prozdrowotnych. Jest on rekomendowany zarówno dla człowieka, lecz również znalazł on szerokie zastosowanie w żywieniu zwierząt hodowlanych, w tym drobiu.